fbpx

Doktorunu Nasıl Seçersin?

Doktorunu Nasıl Seçersin?

Bariatrik cerrahi yüksek riskli bir ameliyat olmasa da ( çünkü laparoskopik olarak uygulanıyor) yine de bir ameliyat yöntemidir. Bu nedenle doktor seçimi çok önemlidir. Yandaki menülerde doktorunuzu nasıl seçmenize yarayacak birkaç bilgi verilmektedir.

Ameliyat Nerede Yapılacak?

Çoğu doktor belli bir hastanede çalışsa da bazıları kliniklerde çalışmaktadır.

Ameliyat olmayı seçeceğiniz merkezde ameliyat öncesi ve sonrası dönemde multidisipliner bir yaklaşım gösterilmelidir. Çünkü obezite cerrahisi ekibinde obezite cerrahından ayrı olarak obezite cerrahisi hastaları konusunda deneyimli diyetisyen, kardiyolog, psikolog, endokrin uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, anestezi doktoru, anestezi ekibi ve hemşire bulunmalıdır.
Takım çalışması hem ameliyat öncesi hem sonrası dönemde gerçekleştirilir.

Sadece normal bir cerrahi kliniğinde bulunan doktorlar bu takımı oluşturmakta eksik kalabilir.

Ameliyat olacağınız merkez hakkında soru sormaktan çekinmeyiniz.

Doktorun Deneyimi

Ameliyatın izleri küçük olsa da bu ameliyatı hafife almamalısınız. En önemli kriteriniz doktorun deneyimi olmalıdır.
Ne kadar süredir bu vakaları yapıyor? Aylık ve yıllık vaka sayısı nedir? Toplamda ne kadar vaka yapmış? Bunları sormaya hakkınız olduğunu unutmayın.

Tecrübesi az olan cerrahlar çok iyi ameliyat yapsalar da muhtemel bir komplikasyon durumunda tecrübeli ekibin farkı çok belirgin olacaktır. Kaç yıldır bu vakaları yaptığından ziyade, kaç vaka yaptığı, vaka yoğunluğu önemli kriterlerdir. Bir yılda 300 vaka yapan bir ekip ile 10 yılda 300 vaka yapan bir ekibin hastaya yaklaşımda belirgin farklılıkları olacaktır.

Eğitim

Çok çeşitli obezite cerrahisi teknikleri vardır. Doktorunuzun en sık yaptığı teknikleri ve bu eğitimi nerede aldığını sorgulamalısınız.

Geçmiş Hasta Deneyimleri

Çok çeşitli obezite cerrahisi teknikleri vardır. Doktorunuzun en sık yaptığı teknikleri ve bu eğitimi nerede aldığını sorgulamalısınız.

Hissettikleriniz

Sonuçta sağlığınız ve yaşamınız söz konusu. Ne kadar iyi olursa olsun yanında kendinizi rahatsız hissedeceğiniz, güveninizi tam olarak kazanmamış bir doktora ameliyat olmamalısınız.Her ne kadar kaliteli, deneyimli ve maddi açıdan uygun olursa olsun yanında rahat hissetmiyorsanız lütfen başka bir doktor arayınız

Detaylı bilgi için iletişim bilgilerinizi gönderin. Sizi arayalım.

Telefonunuzu yazın Sizi arayalım

Mail ağımıza katılarak kolan sağlık derğimiz, bültenlerimiz ve diğer tüm bilgilendirme hizmetlerimizden ücretsiz faydalanabilirsiniz.