fbpx

Mide Balonu – Gastric Balon

Mide Balonu, mide içine balon uygulaması cerrahi gerektirmeyen kilo vermeye yardımcı bir yöntemdir. Endoskopik olarak ağzınızdan girilerek silikon bir balon mide içinde sıvı ile şişirilerek yerleştirilir. Tokluk hissi yaratarak daha az yemenizi sağlar.

Yöntemin başarısı midede yer kaplayarak ve mide duvarına bası yaparak oluşturduğu tokluk hissinden kaynaklanmaktadır. Kürenin şişirilmesi için 400-750 cc arasında değişen sıvı kullanılmaktadır. Midenin yaklaşık 1/3’ünü kaplayarak iştahın azalmasına, hastanın daha az miktarda gıda tüketmesine ve böylece kilo vermesine sebep olur

Mide balon uygulaması ayaktan, hastanın hastanede kalmasını gerektirmeyen bir yöntemdir. Yeterli açlık süresi ile kliniğe başvuran hastaya hafif bir anestezi ile uyutulduktan sonra gastroskopik inceleme yapılarak yemek borusu, mide ve oniki parmak barsak hastalıkları açısından kontrolü yapılır.

Daha sonra sönük vaziyette bulunan ve her hasta için tek kullanımlık olan balon mide ye yerleştirilip yeri endoskop ile kontrol edilir. Midede uygun pozisyonda olduğu saptanan balon şişirildikten sonra valf kısmından serbest bırakılarak işlem sonlandırılır. Deneyimli ellerde 15-30 dakika kadar süren işlem sonrası genellikle hastalar 3 saat kadar klinikte tutulup taburcu edilmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

  • 18-65 yaş arasındaki kişilere
  • En az 5 yıl obez olanlara
  • VKİ 27 ve üzerindeki obeziteye bağlı hastalığı olanlara
  • VKİ 30 üzerinde olanlara
  • VKİ 50 üzerinde olup obezite cerrahisi uygulanacak morbit obezlerde ameliyat öncesi hazırlık amacıyla uygulanır.

Detaylı bilgi için iletişim bilgilerinizi gönderin. Sizi arayalım.

Telefonunuzu yazın Sizi arayalım

Mail ağımıza katılarak kolan sağlık derğimiz, bültenlerimiz ve diğer tüm bilgilendirme hizmetlerimizden ücretsiz faydalanabilirsiniz.